Blog
Piszę w przystępny sposób na tematy związane z rehabilitacją zwierząt, opieką pooperacyjną, profilaktyką chorób układu ruchu. Mam nadzieję, że pomogę Wam w ten sposób poradzić sobie z ogromnym wyzwaniem jakim jest chory zwierzak w domu, z zagubieniem z jakim zmagacie się po usłyszeniu diagnozy lub odebraniu czworonożnego przyjaciela po zabiegu.
Zapraszam do lektury.
Przepuklina? dyskopatia? I dlaczego akurat jamniki i buldożki? O co tu chodzi?
Choroby zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego mogą mieć różną postać. Badacze lubią klasyfikacje więc i tu mamy mądre nazwy. Dziś postaram się wyjaśnić co kryje się pod tajemniczym „pseudonimem”, dyskopatia typu Hansen I. Żeby móc pełnić swoje ważne funkcje, krążki międzykręgowe mają specjalną budowę: galaretowaty środek (tzw. jądro miażdżyste), a wokół niego włóknisty pierścień, no bo musi coś trzymać tą galaretę...
Ćwiczenia biernego zakresu ruchu
Jeśli Wasz Pupil nie może w pełnym zakresie poruszać kończyną warto wdrożyć u niego ćwiczenia biernego zakresu ruchu, które pomogą polepszyć ruchomość w stawach, mobilność tkanek miękkich, zmniejszyć napięcie mięśni i inne. W tym wpisie i filmie opisuję kiedy, dlaczego i jak je robić.
Jak myśli osteopata?
Dziś proponuję Wam inne spojrzenie na pacjenta. Pomyślmy o psach z chorobą zwyrodnieniową stawów. Co sprawia, że niektóre pozostają sprawne i funkcjonują z niewielkimi objawami, a inne cierpią z powodu kulawizny, bólu przy wstawaniu, nie chcą wychodzić na spacer, są osowiałe? Co może wpływać na wystąpienie i nasilenie objawów?