Terapia blizn i ran
Przed i w trakcie terapii blizny. Widoczne zmiany tkance blizny, zwiększenie przesuwalności tkanek, rana zagojona.
Terapia blizn.
Proces gojenia się rany może zakończyć się powstaniem patologicznych, które mocno odbiegają budową od okolicznej, są twarde i niesprężyste, wykazują tendencje do przykurczów mogą więc niepostrzeżenie prowadzić do zmian w statyce ciała, oraz oddziaływać na transport płynów i funkcje tkanek, a także powodować ból.
Konsekwencją blizn patologicznych jest utrata lub ograniczenie w tym miejscu ruchomości między skórą i powięzią. Powięzie odgrywają podstawową rolę w utrzymaniu funkcjonowania układów ciała.
Tworzą w ciele system, który dzięki ciągłości łączy ze sobą wszystkie struktury, narządy, kości, stawy itd. W związku z tym zaburzenie w powięzi jakim jest np. blizna będzie miało wpływ również na odległe obszary ciała.
Blizny mogą więc skutkować: napięciami w układzie mięśniowo-powięziowym, dysfunkcją sąsiadujących, ale i odległych stawów i narządów, zaburzeniem w wyniku ucisku układu limfatycznego i żylnego a przez to utrudnionym transportem produktów przemiany materii mogą mieć również wpływ na układ nerwowy.
Przy użyciu odpowiednich technik możemy wpływać na bliznę, zmieniając ułożenie włókien kolagenowych, zwiększając ruchomość, przerywać zrosty, a tym samym ograniczać negatywne konsekwencje w ciele.
Terapia ran.
W przypadku trudno gojących się ran możemy zastosować terapię, która ułatwi proces gojenia.